Кожен українець за законом має право на отримання безкоштовної ділянки землі від держави. Статтею 121 Земельного кодексу встановлено розміри таких ділянок залежно від їхнього цільового використання. Однак на сьогодні найбільш актуальним серед громадян залишається питання саме порядку приватизації земельної ділянки, на якій уже розташований або буде побудований у майбутньому житловий будинок.
Приватизувати присадибну ділянку можна в таких розмірах:
у селах – не більше ніж 0,25 гектара;
в селищах – не більше ніж 0,15 гектара;
у містах – не більше ніж 0,10 гектара.
Якщо людина захоче приватизувати земельну ділянку, якою вона користується і на якій розташований житловий будинок, що перебуває в її власності, потрібно пройти кілька етапів.
1. Виготовлення технічної документації для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та обмінного файлу у форматі XML, за допомогою якого інформацію про земельну ділянку буде внесено до Державного земельного кадастру.
2. Подати розроблені документи на державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі. В результаті якої буде надано Витяг з Державного земельного кадастру із зазначенням присвоєнного кадастрового номеру.
3. Після того, як земельна ділянка внесена до Державного земельного кадастру та їй надано відповідний кадастровий номер, треба звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу земельної ділянки у приватну власність. До такого клопотання додається розроблена технічна документація із землеустрою та витяг із Державного земкадастру.
Орган виконавчої влади або місцевого самоврядування зобов'язаний протягом місяця розглянути відповідне клопотання і додані до нього документи, за результатами чого ухвалити рішення про його затвердження і передачу земельної ділянки у власність або мотивовано відмовити в такій передачі.
4. У разі позитивного рішення відповідного органу про передачу земельної ділянки у приватну власність особі необхідно зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Реєстрація права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно надається протягом 5 робочих днів. Для цього особі варто звернутися в центр надання адміністративних послуг за місцем розташування земельної ділянки або до нотаріуса з такими документами:
заявою встановленої форми;
копіями паспорта та ідентифікаційного коду (під час подачі документів необхідно також показати оригінали таких документів);
рішенням органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у приватну власність;
витягом із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
документом, що підтверджує внесення плати за держреєстрацію права власності на нерухоме майно;
в разі, якщо заява подається не громадянином особисто, а його представником, то подається також документ, який підтверджує повноваження такого представника діяти від імені заявника.
Після внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державний реєстратор видає заявнику витяг про проведену державну реєстрацію права власності на присадибну ділянку. З цього моменту процес приватизації вважається завершеним.
У разі якщо Ви бажаєте приватизувати земельну ділянку, яка вільна і не нада у власність, або користування - Вам необхідно отримати дозвільне рішення в органі місцевого самоврядування на відведення бажаної ділянки та розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Згідно чинного законодавства кожен громадянин має право безоплатно приватизувати земельну ділянку для:
ведення особистого селянського господарства;
ведення садівництва;
будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
індивідуального дачного будівництва;
будівництва індивідуальних гаражів.